Erasmus street with a twist: Civilno društvo

Aktivni građani čine srž civilnog društva, a naše sudjelovanje u zajednici se očituje kroz zanimanje za društvene potrebe i pitanja. Civilno društvo ima veliku vrijednost zbog sposobnosti da potakne građane na aktivno sudjelovanje. U modernim demokratskim društvima, davanje doprinosa zajednici je ne samo pravo, nego i odgovornost. Ukratko, civilno društvo se sastoji od dobrovoljnog organiziranja i uključivanja građana radi podizanja svijesti i zadovoljenja potreba određene grupe ljudi, te rješavanja problema u zajednici.

Civilno je društvo prostor izmeđuobitelji, države i tržišta gdje se građaniudružuju zbog promicanja zajedničkih interesa. Civilno društvo je društvograđana, njihovih inicijativa, skupina i organizacija koje imaju svoj ustroj, vlastitu upravu, neprofitni status, u svoje aktivnosti uključuju volontere, građani ulaze u njihovo članstvo na dobrovoljnoj osnovi, a kao takvima različiti im dionici daju materijalne
potpore. Civilno društvo je mjesto ostvarivanj zajedništva, okvir potvrđivanja slobode, prostor traganja za smislom, nepresušni izvor inovacija, titravi poticaj za društvenom obnovom. Organizacije civilnog društva daju socijalno ljepilo koje društvo drži zajedno. Civilno (građansko) društvo podrazumijeva slobodu samoorganiziranja od obitelji do države. Takvo civilno društvo oblik je demokracije u kojoj individue aktivno participiraju u javnom životu. Informatičkim rječnikom iskazano, to je umreženo društvo koje najvećim dijelom timski priprema, donosi i provodi odluke.

Ova je publikacija ostvarena uz financijsku pomoć Europske Unije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *